x

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies). Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na ich użycie. Dowiedz się więcej.

logo francuski słówka
 
sunshine
światło słoneczne
turn into
przekształcać w, zamieniać w
le rêve
marzenie, sen
los estudios
studia
die Stoßstange, Stoßstangen
zderzak
gli occhi profondamente incavati
oczy głęboko osadzone
posłuchaj
posłuchaj
posłuchaj
posłuchaj
posłuchaj
posłuchaj
reklama_slowka


DODAJ MATERIAŁ
Teraz i Ty możesz podzielić się z innymi swoją wiedzą z języka obcego!
REKLAMA
Ocena:    3.7 / 5
Liczba głosów:    3
 

Bretońskie zwyczaje – Język francuski – Kulturalnie

Bretońskie zwyczaje – język francuski – kulturalnie

Bretania to region położony blisko Normandii, gdzie oba zajmują się uprawami rolniczymi.

Postanowiłam przyjrzeć się bliżej historii Bretanii.

Kluczem do zrozumienia charakteru i tradycji Bretanii – tak wyraźnie różniącej się od reszty Francji – jest nie tyle surowa przyroda tego regionu, co raczej wpływ Celtów. Celtyccy kolonizatorzy, którzy przybyli do Bretanii w VI w. p.n.e., byli wyznawcami druidzkiego kultu natury, a ich wierzenia obejmowały świat mitycznych istot i czarów. Po opanowaniu Galii Rzymianie wykorzystali ich pomniki do wznoszenia rozmaitych budowli. Proces ten powtórzył się w V i CI w. gdy przybyli tu brytyjscy Celtowie, przynosząc ze sobą równocześnie chrześcijaństwo.

Te różnorodne wpływy doprowadziły do powstania unikalnej kultury, z charakterystycznymi obyczajami, silnymi tradycjami w dziedzinie muzyki i tańca oraz z własnym językiem. Język bretoński zupełnie nie przypomina języka francuskiego. Jest blisko spokrewniony z takim językami jak: walijski, irlandzki i kornwalijski.

Obecnie każdego roku odbywają się festiwale kultury celtyckiej – muzyki, teatru, tańca i poezji – w Rennes (Les Tombées de la Nuit, w ciągu pierwszych dni lipca), w Quimper(Festival de Cornouaille, w ciągu tygodnia przed czwartą niedzielę lipca) i w Lorient(Festival Interceltycki, największy ze wszystkich, od pierwszego piątku do drugiej niedzieli lipca).

Syntezą bretońskiego umiłowania muzyki i tańca oraz rytuałów religijnych są pradons, czyli doroczne procesje do kaplic lokalnych świętych, w celu złożenia ślubów lub błagania o wybaczenie grzechów. Procesja zaczyna się od mszy. Uczestnicy, niektórzy w trakcyjnych strojach, niosą posągi i relikwie, śpiewają religijne pieśni. Procesje są dobrą okazją, by przyjrzeć się bogato haftowanym kamizelkom mężczyzn i stroikom kobiet – skomplikowanym konstrukcjom z koronek i krochmalnego lnu. W każdej wsi obowiązuje inny kształt stroika. Po procesji cała wieś świętuje i tańczy przy tradycyjnej muzyce.


Tagi: , , ,

Zaproponuj zmianę
REKLAMA


do góry

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl