x

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies). Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na ich użycie. Dowiedz się więcej.

logo francuski słówka
 
fee
opłata
prolong
przedłużyć
le repas
posiłek
el alumno
uczeń
der Zeuge
świadek
i capelli corti
krótkie włosy
posłuchaj
posłuchaj
posłuchaj
posłuchaj
posłuchaj
posłuchaj
reklama_slowka


DODAJ MATERIAŁ
Teraz i Ty możesz podzielić się z innymi swoją wiedzą z języka obcego!
REKLAMA
Ocena:    5 / 5
Liczba głosów:    1
 

Język francuski-Kulturalnie-Le Puy-en-Velay

Le Puy-en-Velay
Wjeżdżając do Le Puy-en-Velay nie należy się spieszyć – warto starannie przejrzeć się niezwykłemu położeniu miasta – na wysokim płaskowyżu, z którego wyrasta prawdziwy las wulkanicznych stożków. Być może ta niezwykła okolica sprawia , że Le Puy miało duże znaczenie religijne. Przez wieki gromadzili się tu pielgrzymi, którzy następnie udawali się do Santiago de Compostella. Stąd wyruszyła przerw sza odnotowana pielgrzymka; poprowadził ją miejscowy biskup w 951 roku.
Zwiedzanie zaczynamy od wspinaczki na Rocher Corneille, skąd rozciąga się wspaniała panorama starego miasta. Na szczycie tego wulkanicznego stożka stoi potężny posąg Notre Dame de France; wewnątrz pomnika można się wspinać do poziomu szyji. Posąg został odlany z przetopionych armat zdobytych po upadku Sewastopola podczas wojny krymskiej.
Stare miasto jest skupione wokół Rocher. Nad labiryntem wąskich uliczek dominuje katedra Notre Dame du Puy, zbudowana na wulkanicznym wzniesieniu. Do katedry prowadzą liczne stopnie rue des Tables. Katedra z XII w., obecnie w restauracji , zdradza wyraźne wpływy mozarabskie, przeniesione przez pielgrzymów: świadczy o tym przesklepienie nawy głównej, skomplikowane mozaiki i szachownicowe wzory na murach. Wewnątrz zachowały się piękne freski z XIII w. oraz kopia obrazu Czarnej Madonny, przywiezionego przez krzyżowców i spalonego podczas rewolucji.
Nieco na północ od Rocher Corneille znajduje się jeszcze bardziej oryginalny zabytek – przedromańska kaplica St.-Michel-d’Aiguilhe, zbudowana na szczycie stromego wulkanicznego stożka. By się tam dostać trzeba pokonać 268 stopni. O wpływach orientalnych świadczy trójlistna arkada portalu i diamentowy wzór na fasadzie.
Tradycyjnym rzemiosłem w Puy jest koronkarstwo. W Musée Crozatier znajduje się bogata kolekcja ręcznie robionych koronek.


Tagi: , , ,

Zaproponuj zmianę
REKLAMA
REKLAMA
Profesor Pierre Intensywny kurs (4 x CD ROM + książka GRATIS)   Profesor Pierre Intensywny kurs (4 x CD ROM + książka GRATIS)

Multimedialny kompleksowy kurs języka francuskiego - od postaw do poziomu średnio zaawansowanego (A1-B2)do góry

Copyright 2017 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl