x

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies). Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na ich użycie. Dowiedz się więcej.

logo francuski słówka
 
floor
podłoga, piętro (np. pierwsze)
prejudiced
uprzedzony (do czegoś)
décourager
zniechęcać
la rubia
blondynka
kein Kleingeld haben
nie mieć drobnych
morale
moralny
posłuchaj
posłuchaj
posłuchaj
posłuchaj
posłuchaj
posłuchaj
reklama_slowka


DODAJ MATERIAŁ
Teraz i Ty możesz podzielić się z innymi swoją wiedzą z języka obcego!
REKLAMA
Ocena:    0 / 5
Liczba głosów:    0
 

La Rochelle – Język francuski – Kulturalnie

La Rochelle, dzięki uroczemu staremu portowi, wspaniałym wieżom i średniowiecznym uliczkom wyłącznie dla pieszych, jest jednym z najładniejszych i najlepiej zachowanych miast portowych na wybrzeżu Atlantyku. Dziś jest to również największy ośrodek jachtowy w Zach. Francji, modna miejscowość wakacyjna, z licznymi restauracjami i kawiarniami. Przy wąskich uliczkach z arkadami stoją dostojne rezydencje i domy szkieletowe.

W XIII w. Eleonora Akwitańska przyznała La Rochelle przywilej, który zwalniał miasto z feudalnych powinności. Później, z powodu związków handlowych z pn. Europą, La Rochelle stało się ostoją protestantyzmu. Najbardziej tragiczny i heroiczny moment w dziejach miasta to rok 1627, kiedy to miasto przez 15 miesięcy oblegały katolickie siły kardynała Richelieu. Gdy tryumfujący Richelieu wkroczył do La Rochelle, znalazł tam głównie wychudzone zwłoki: z 25 tys. mieszkańców przeżyło zaledwie 5 tysięcy.
Mury miasta zostały zburzone, ale wejścia do portu nadal strzegą dwie wieże z XIV w. : Tour de Chaîne i Tour St.-Nicolas. Kiedyś zawieszono między nimi gruby łańcuch, który uniemożliwiał wejście do portu w nocy i w czasie wojny. Trzecia wieża, Tour de la Lanterne na zachód od Tour de Chaîne była kiedyś latarnią morską; źródłem światła była ogromna woskowa świeca. Ze szczytu wieży można obejrzeć panoramę miasta.

Ze starego portu do miasta przechodzimy przez Porte de la Grosse Horloge. Stare miasto to cenne zabytki architektury renesansu i XVIII w. w charakterystycznej miejscowej odmianie. Pod arkadami mieszczą się liczne sklepy, a dachy są pokryte łupkowatymi płytkami w kształcie rybiego ogona.

W budynku wzniesionym przez bogatych armatorów w XVIII w. mieści się obecnie w Musée du Nouveau Monde ; wystawy dotyczą związków między La Rochelle i Ameryką oraz wpływem miasta na Luizjanę, Kanadę i Indie Zachodnie, ale nie ma tu żadnej stałej kolekcji.
W odległości 3 km od wybrzeża leży Île de Ré, obecnie połączona z mostem ze stałym lądem. Wyspa, ze słonymi mokradłami, winnicami i płytkami lagunami przyciąga liczne gatunki ptaków, m. im. kukliki, cyraneczki i gęsi. Miasteczko Saint-Martin-de-Ré to port rybacki z brukowanymi uliczkami wyblakłymi domkami, chronionymi przez mury obronne z XVII wieku.


Tagi: , , , , , , , ,

Zaproponuj zmianę
REKLAMA
REKLAMA
Profesor Pierre Intensywny kurs (4 x CD ROM + książka GRATIS)   Profesor Pierre Intensywny kurs (4 x CD ROM + książka GRATIS)

Multimedialny kompleksowy kurs języka francuskiego - od postaw do poziomu średnio zaawansowanego (A1-B2)do góry

Copyright 2018 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl